Koronawirus: błędy logiczne u antyszczepionkowców (1-4)

4 komentarze

 1. Dosyć częstym błędem jest mylenie współwystępowania ze związkiem przyczynowo-skutkowym. Na przykład niektórzy próbują rozumować, że zważywszy na to, że ktoś dwa dni temu zakaził się kowidem, a dzisiaj zmarł, to przyczyną śmierci jest kowid.

  Pozdrawiam i nie wiem, gdzie, kolego, kończyłeś tę filozofię, ale domniemywam, że uczyli cię postmoderniści.

  1. Ma Pan oczywiście rację. To, że ktoś dwa dni temu zakaził się COVID-em, a dzisiaj zmarł, nie znaczy automatycznie, że przyczyną jego śmierci jest koronawirus – i nigdzie temu nie przeczę. To ustala sekcja zwłok. Tak jak w przypadku szczepionki i zgonu należy wpierw wykazać, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zgonu jest szczepionka.

 2. Podstawowy błąd to traktowanie tych substancji mających chronić przed wirusem jako szczepionek. Ten merytoryczny błąd uwala całą powyższą logikę.
  Pozdrawiam

  1. Dziękuję za komentarz, ale nie mogę się z Panem zgodzić.

   We wnioskowaniu logicznym nie jest istotne to, czy przesłanki, które mówią coś o rzeczywistości, są rzeczywiście prawdziwe.

   W logice interesuje nas to, co próbujemy wydedukować z założeń przyjętych jako prawdziwe (niezależnie od tego, czy rzeczywiście są).

   To, co ma jedynie znaczenie, to odpowiedź na pytanie, czy gdybyśmy założyli, że przesłanki są prawdziwe, to mogłoby się zdarzyć tak, że wniosek będzie fałszywy.

   Logika jest niewrażliwa na świat empiryczny i wnioskowania logiczne są niezawodne.

   Tak samo jest z regułami logicznego postępowania.

   Na przykład logiczne postępowanie w przypadku wybierania, które twierdzenie empiryczne jest bardziej prawdopodobne, powinno się opierać na tym, które twierdzenie jest lepiej uzasadnione. Co to natomiast znaczy, że jest lepiej uzasadnione, logików nie obchodzi.

   Jeżeli prawdą okazałoby się, że ta substancja nie jest szczepionką, żaden z błędów wspomnianych w tym artykule nie przestałby być błędem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *