Kamil Koćwin

Autor

Upadłość konsumencka – co to jest, jak ją ogłosić i dla kogo?

Upadłość konsumencka to nowoczesne rozwiązanie wyjścia z sytuacji w której osoba stała się niewypłacalna i nie radzi sobie już z swoimi zobowiązaniami. Celem postępowania jest całkowite umorzenie zobowiązań oraz powrót do nowego życia bez ciężaru długu.

W potocznym języku upadłość konsumencka jest często mylnie nazywana „Bankructwem” co niesie ze sobą negatywne skojarzenia, zwłaszcza z czasów gdy bankrutem nazywano osobę, która przeszła dramatyczny koniec działalności firmy, z długotrwałymi postępowaniami i często braku możliwości wyjścia z zadłużenia.
Tymczasem upadłość konsumencka jaką znamy dziś to humanitarne narzędzie, które umożliwia realne wyjście na prostą. Osoby fizyczne w trakcie upadłości mogą liczyć na całkowite oddłużenie niezależnie od wysokości zobowiązań – nawet bez planu spłaty, jeśli sytuacja majątkowa dłużnika na to nie pozwala. Upadłość to szansa na nowy start a nie bankructwo do końca życia.

Niewypłacalność oznacza moment w którym osoba od co najmniej trzech miesięcy nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań. Jest to jedno z podstawowych kryteriów pozwalających już na złożenie wniosku o upadłość.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć każda osoba, która nie posiada działalności gospodarczej i spełnia przesłanki osoby niewypłacalnej. Co czyni upadłość konsumencką szeroko dostępną.

Dopuszczalne jest również ogłoszenie upadłości przez osoby, które prowadziły działalności gospodarcze ale już je zakończyły. Takie osoby mogą ubiegać się o upadłość na zasadach konsumenckich. Przedsiębiorcy którzy prowadzą firmę formalnie mogą ubiegać się o upadłość w trybie upadłości gospodarczej. Aby otrzymać upadłość konsumencką, osoba nie może doprowadzić do niewypłacalności w sposób umyślny lub rażąco niedbały – choć  w takich przypadkach sąd również ma możliwość zatwierdzenia upadłości, jednak może zastosować wobec dłużnika dłuższy plan spłaty

Ogłoszenie upadłości można podzielić na kilka kluczowych etapów

  1. Przygotowanie wniosku –Jeden z kluczowych elementów od którego będzie zależało to w jaki sposób sąd nas potraktuje, należy odpowiednio opisać naszą sytuacje co doprowadziło do naszej niewypłacalności, wykazać wszystkich wierzycieli wraz z kwotami oraz sporządzić spis majątku.
  2. Złożenie wniosku – wniosek składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania.
  3. Rozpoznanie sprawy przez sąd – sąd bada, czy zostały spełnione przesłanki upadłości oraz czy nie zachodzą przesłanki do oddalenia wniosku.
  4. Ogłoszenie upadłości –Sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości.
  5. Postępowanie właściwe – obejmuje ono działania syndyka, sprzedaż majątku (jeśli jest) oraz ustalenie planu spłaty bądź umorzenie zobowiązań.

Koszt postępowania to opłata sądowa w wysokości 30 zł. Dodatkowo należy uwzględnić koszty pełnomocnika, jeśli dłużnik korzysta z pomocy profesjonalnej kancelarii.

W przypadku trudnej sytuacji finansowej można ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to przede wszystkim umorzenie zobowiązań, które bez tego procesu mogłyby okazać się niemożliwe do spłaty.
Dodatkowo, proces ten pozwala na zatrzymanie działań komornika a wierzyciele przestają prowadzić windykacje.
Jest to realna szansa na odbudowanie swojej sytuacji finansowej i życiowej

Warto ogłosić upadłość, gdy nie widzimy realnej możliwości na spłatę zobowiązań.
plusy to między innymi całkowite oddłużenie, zatrzymanie egzekucji, odzyskanie spokoju psychicznego.

Minusy to między innymi możliwość utraty majątku (jeśli go posiadamy), ograniczenia z korzystania z konta w trakcie postępowania czy utrata zdolności kredytowej nawet na 5 lat.

Życie po ogłoszeniu upadłości wygląda zupełnie normalnie, początkowo realizujemy plan spłaty, nie mamy już nad sobą kontroli syndyka czy zablokowanych kont.
Trudniej nam będzie uzyskać kredyt czy leasing, ale z czasem odbudujemy zdolność kredytową.
Możemy już nabywać ruchomości i nieruchomości, bez obawy ich utraty.

Czy można dziedziczyć długi po upadłości?
W momencie ogłoszenia upadłości oraz umorzenia długów nie dziedziczymy długów.

Czy można ogłosić upadłość drugi raz?
Upadłość możemy ogłaszać raz na 10 lat.

Jak wygląda to w przypadku działalności gospodarczej?
Dla przedsiębiorców stosuje się upadłość gospodarczą, lecz jeśli zamkniemy wcześniej działalność gospodarczą możemy skorzystać z upadłości konsumenckiej

Ostatnie artykuły

  • Doradztwo finansowe
  • Księgowość
  • Ochrona Majątku
  • Prawo Gospodarcze
Układ konsumencki – co to jest i na czym polega?

2025-04-06

Układ konsumencki to legalne rozwiązanie dla osób w sytuacji utraty płynności finansowej, pozwalające na restrukturyzację zobowiązań dłużnika bez ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Dzięki zawarciu układu z wierzycielami...

Witaj, świecie 2

2025-04-06

Witamy w WordPressie. To jest twój pierwszy wpis. Edytuj go lub usuń, a następnie zacznij pisać!

Older PostsNewer Posts

© Copyright Tologiczne.pl. All rights reserved | Created By Dawid Poniewierski

Scroll to Top