Słownik Pojęć

Z nami dowiesz się więcej

Pojęcia, które warto znać

Osoba lub firma, która musi coś oddać, zapłacić lub wykonać dla kogoś innego. Kiedy firma ma problemy finansowe, dłużnik może podjąć działania, żeby ochronić swój majątek i uporządkować spłaty.

Osoba lub firma, której ktoś jest coś winien (pieniądze, usługi itp.). Może to być bank, firma, z którą współpracujemy, czy urząd skarbowy. W sytuacjach kryzysowych to wierzyciele decydują, czy zgodzić się na nowe warunki spłaty długu.

Sytuacja, gdy nie jesteśmy w stanie płacić rachunków i długów na czas. To główny powód, dla którego firmy ogłaszają upadłość lub szukają sposobów na restrukturyzację.

Proces umożliwiający firmom zagrożonym niewypłacalnością odbudowanie ich potencjału i uniknięcie upadłości. Dla każdego przypadku dobieramy indywidualne rozwiązanie spośród czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych. Najczęściej wybieranym trybem jest Postępowanie o Zatwierdzenie Układu (PZU), które toczy się w 90% spraw.

Wszystko, co zostawia po sobie zmarły – zarówno dobra (dom, samochód, oszczędności), jak i zobowiązania (kredyty, długi). Warto wcześniej zaplanować, co się stanie z majątkiem po naszej śmierci.

Postępowanie skierowane do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które nie są w stanie spłacać swoich długów. Umożliwia całkowite oddłużenie i wrócenie na prostą, dłużnik ma szanse na nowy start.

Osoba z odpowiednimi uprawnieniami (licencją), która może pełnić funkcję nadzorcy sądowego, zarządcy lub syndyka w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Często odpowiada za przygotowanie i wdrożenie planów restrukturyzacyjnych.

Pełnomocnik sądu. Przekazuje informację o ogłoszeniu upadłości do wszystkich wierzycieli, komorników, banków i innych instytucji, w których mieliśmy zobowiązania. Zadaniem syndyka jest również sporządzenie spisu inwentarza i oszacowanie masy upadłości oraz przygotowanie planu spłaty, który zatwierdza sąd.

Harmonogram regulowania zadłużeń, np. w ramach postępowania upadłościowego lub układowego. Określa wysokość rat, terminy płatności oraz ewentualne redukcje wierzytelności. Plan spłaty można więc określić jako ostateczne, sądowe ukształtowanie harmonogramu spłat dokonywanych przez dłużnika. Plan spłaty realizujemy w celu uzyskania całkowitego umorzenia długów.

Wszystko, co posiada dłużnik – pieniądze, nieruchomości, samochody – co może zostać wykorzystane do spłaty wierzycieli. Zarządza tym syndyk wyznaczony przez sąd.

Sposób na zabezpieczenie i przekazanie majątku rodzinie bez typowych problemów związanych ze spadkiem. Może pomóc zapłacić mniej podatków i łatwiej przekazać majątek następnym pokoleniom.

© Copyright Tologiczne.pl. All rights reserved | Created By Dawid Poniewierski

Scroll to Top